Blog

Brandveiligheid gevelisolatie appartementsgebouwen

Bij de bouw of renovatie van appartementsgebouwen is brandveiligheid een belangrijk aspect. En dan gaat het niet alleen over rookmelders of branddeuren, maar ook over de gevel en de gevelisolatie. Want bij het isoleren van appartementsgebouwen is energieprestatie slechts één deel van het verhaal, brandveiligheid is minstens even belangrijk.

De hoogte van het gebouw bepaalt de regels

In België hangen de brandveiligheidseisen voor gevelisolatie af van de hoogte van het gebouw. Hoe hoger het gebouw, hoe strenger de regels.

Voor eengezinswoningen zijn er minder eisen, maar vanaf een hoogte van 10 meter, zoals bij meergezinswoningen of appartementsgebouwen, moet de gevelisolatie aan extra voorwaarden voldoen. Zeker bij het gebruik van EPS (geëxpandeerd polystyreen) als isolatiemateriaal, zijn er bijkomende maatregelen nodig.

Brandveiligheid verzekeren met brandstroken

Eén van die maatregelen zijn brandstroken: dat zijn horizontale stroken onbrandbare isolatie, zoals minerale wol, die op specifieke plaatsen in de gevel worden ingebouwd:

  • ter hoogte van de vloerplaten
  • boven of onder de ramen
  • om de 2 verdiepingen of om de 4 à 8 meter.

Ze vormen een brandveilige onderbreking in de gevel, waardoor vuur zich niet ongehinderd kan verspreiden naar hogere verdiepingen.

Project in de steigers?

Een gevelisolatiesysteem moet niet alleen goed ontworpen zijn, het moet ook correct geplaatst worden. Want alleen als alle onderdelen goed op elkaar afgestemd zijn, van isolatie en lijm tot afwerking en brandstroken, krijg je een gevel die voldoet aan de normen én goedgekeurd raakt door brandweer of lokale overheid.

Daarom werken wij bij BZ Punt uitsluitend met gecertificeerde systemen die uitvoerig getest zijn, én zorgen we voor een correcte, professionele plaatsing. Zo ben je als bouwheer, syndicus of projectarchitect zeker van een brandveilige gevelopbouw die correct wordt uitgevoerd én goedgekeurd raakt.

Bron: publicatie Brandveiligheid van ETICS-gebouwen van xthermo.